Všechny kategorie

Jak vybrat matraci?

04.05.
2015
Matrací je dnes tolik, až se z toho hlava motá :). Rozeznat matraci, která bude vyhovovat přímo Vám, se pokusíme přiblížit v těchto řádcích.
Aby člověk věděl, který druh matrace a použitý materiál se bude nejlépe hodit pro jeho pohodlný spánek, rozdělíme matrace podle vlastností, materiálu, uložení matrace a údržby potahu.
 
 

Vlastnost matrace


 • tuhost - Berme ohled na pohodlnost při spaní. Lidé jsou zvyklí na tvrdé nebo měkčí matrace. Nové matrace se kupují pro zvýšení pohodlí při spaní nebo pro výměnu za stávající. Výrobci u matrací uvádějí její tuhost, aby byly jednodušeji zařazeny do kategorií tvrdá, středě tvrdá, středně měkká a měkká.
 • ortopedické vlastnosti - Matrace by se měla přizpůsobit Vašemu tělu. Ne vy matraci. Vyrábějí se matrace s různými ortopedickými zónami. Ty umožňují ve správném místě těla správný tlak. Matrace nesmí "tlačit". Zóny jsou rozděleny podle místa kde je vyšší a kde je nižší tlak na matraci při spánku.
 • hygienické aspekty - Potah matrace, ale i samotný materiál matrace se vyrábí v antibakteriální úpravě. Matrace umí pomoct při potížích s alergií, astmatem a jinými zdravotními reakcemi. 
 • nosnost - Materiál použitý v matraci musí něco vydřet. Matrace je dennodenně zkoušena, aby odolala běžnému používání. Výrobci uvádějí nosnost pro ležícího člověka. S tím souvisí i tuhost matrace. Když je matrace doporučena pro nosnost např. 190 kg, bude pro 80 kg člověka určitě dost tuhá.
   
 •  výška - tloušťka - matrace - Pro dospělého člověka se doporučuje výška matrace od 18 cm. Význam je ten, že matrace musím mít dostatek deformační zóny v nejvíce namáhaných částech. Výhodou je rovněž pohodlné vstávání z postele.
 

 

Materiál matrace

 

 • pěnové matrace - Velmi oblíbený a do detailů zpracovaný materiál matrací jsou různé druhy a názvy pěn. Dají se rozdělit na nosnou část a lehací vrstvu. Nosná část je velmi podstatná součást pro udržení těla ve správné poloze v leže. Vrchní tenčí vrstvy jsou vynikající pro vylepšení komfortu. Praktické řešení je při použití lehací vrstvy jiné na horní části a jiné na spodním díle. Můžete si takto vybrat dvě tuhosti. Velkou předností je v partnerských postelích. Jedna matrace na posteli se dvěma tuhostmi. 
 • taštičkové matrace - Pružiny v matracích se dnes nabízejí i v taštičkovém (soudečkovém) provedení. Každá pružin je umístěna v jedné tašce. Tím je docíleno, že pružiny - tašky - pracují samostatně a jsou jednotlivými ortopedickými body. Taštičkové matrace jsou často doplněny o lehací vrstvu z komfortní pěny. Výhodou je dobrá odvětratelnost matrace.
 • bonellové pružiny - Tradiční způsob odpružení matrace. Pružiny jsou navzájem propojené, a proto nemají ortopedické vlastnosti. Bonellové pružiny se používají v Boxspringových postelích místo roštů, na kterých leží vrchní matrace.
 
 • latexové matrace - Přírodní materiál odolný stárnutím. Vyrábí se v několika zónových provedeních. Odvětrávací kanálky odvádějí vlhkost z matrace.
 
 

Uložení matrace v posteli

 

 • bez polohování - Na rošt nepolohovací můžeme položit jakoukoliv matraci. Rošt musí mít zvdáleny lamely nebo latě tak blízko u sebe, aby netrpěla matrace. U měkčích matrací by na nevhodném roštu docházelo k deformaci ložné plochy a samozřejmě i k nepohodlnému spánku.
 • polohovací rošt - Matrace na polohovacím roštu musí být destatečně ohebná, aby se přizpůsobila zvednuté poloze. Na ohebnost má vliv tuhost a výška (tloušťka) matrace. Pružinové a taštičkové matrace nedoporučujeme na polohovací rošty.
 • pevná deska - Pokud musí být podklad matraci použita pevná deska, mysleme na to, že matrace není ideálně odvětravatelná. Takovou matraci nechte občas vysušit mimo postel.
 
 

Potahy matrací

 

 • snímatelné potahy - Většina výrobců nabízí sundávací potahy, které se dají prát na 60°C, aniž by došlo k újmě matrace. Potahy jsou dělené na dvě části, které se bezpečně vejdou do pračky.
 • nesnímatelné potahy - Tato ekonomická varianta se doporučuje doplnit o matracové chrániče, které se snadno udržují. 

   
Autor: Spilepe.eu

Volejte Po-Pá 8:00–14:30

+420 606 311 796

Pište na emailovou adresu

info@spilepe.eu

Při nákupu nad 15000 Kč

Doprava zdarma

V naší nabídce máme

více jak 6085 produktů